BUDUJEMY

MODELE I FORMY

Nowy wymiar materiałów dla domu, przemysłu i motoryzacji

Wyroby z kompozytów, laminaty, Bielsko-Biała

Technologia

Budujemy modele na podstawie projektu.

Tworzymy formy zarówno sztywne jak i elastyczne z kompozytów polimerowych składających się na laminat poliestrowo szklany bądź epoksydowo szklany. W szczególnych przypadkach stosujemy włókno lub tkaninę szklaną, a matrycę polimerową stanowi ester winylu. Do produkcji form stosujemy polimery narzędziowe często zbrojone dodatkowo wlaminowanymi profilami. Elastyczne formy natomiast wykonane mogą być z poliuretanu bądź silikonu.

Łączymy różne technologie w celu uzyskania najlepszych efektów.

Metody produkcyjne

Laminowanie Ręczne - HANDY-LAY-UP

Ręczna metoda formowania, w której wyrób powstaje w wyniku nakładania na siebie kolejnych warstw odpowiednich materiałów nośnych. Na powierzchni zewnętrznej wyrobu znajduje się żelkot, który w procesie technologicznym jest nakładany w pierwszej kolejności metodą ręczną lub natrysku (przy użyciu specjalnej maszyny - wersja SPRAY / GUN).

Formowanie próżniowe - VACUUM

Metoda produkcji wyrobów na formie zamkniętej. W pierwszej kolejności - jak przy metodzie ręcznej - nakładany jest żelkot (ręcznie lub SPRAY). W kolejnym etapie na formie układane są warstwy nośne (maty szklane, tkaniny techniczne, maty syntetyczne, maty w postaci sandwich, coremata, rovicore, itp.) oraz ewentualne wzmocnienia i adaptacje. Po tej operacji następuje zamknięcie formy, przy czym może być ona zamknięta specjalnie przygotowaną przeponą z laminatu PWS (stemplem) lub też przeponą z worka foliowego lub silikonowego. W każdym z przypadków kluczowym aspektem jest zapewnienie szczelności (hermetyczność formy).

Metody wtrysku - RTM

Wykorzystanie sprężonego powietrza, specjalnych zacisków, siłowniki lub prasy zapewnia odpowiedni docisk części formy. W związku z występowaniem dużych sił zamykających i (w trakcie produkcji) ciśnienia związanego z wtryskiem żywicy - formy w tej metodzie muszą posiadać odpowiednią wytrzymałość. W tym celu stosuje się specjalne pasty, materiały kompozytowe, a także konstrukcje ram metalowych i wzmocnienia.
Po zamknięciu formy następuje wtrysk żywicy poprzez specjalny otwór (otwory) wykonany w formie.

Oferujemy nie tylko swoje produkty i produkcję, ale również pełną kompleksową obsługę, profesjonalne lakierowanie o dowolnym rodzaju i kolorze oraz montaż.